Chindia și Viitorul Constanța s-au întâlnit la Ovidiu pe terenul echipei lui Gică hagi, în etapa a 15-a a Ligiii I de fotbal. Echipa de la malul mării a reușit să câștige destul de lejer, o confruntare în care echipa lui Gică Hagi a forțat doar cât a fost nevoie ,pentru a își apropia cele trei puncte.

Foto– Viorel Moldovan (30 octombrie 2019)

Chindia a făcut deplasarea la Ovidiu cu gândul mărturisit, de Viorel Moldovan, de a se întoarce cu măcar un punct din această partidă, de pe terenul echipei de pe locul 2 în campionat, Viitorul Constanța.

Iată echipele trimise în teren de cei doi foști internaționali, Gheorghe Hagi și Viorel Moldovan.

Viitorul: Căbuz – Boboc, Țîru, Mladen, De Nooijer – Ciobanu, Achim, Houri – Matei – Iancu, G. Ganea
Rezerve: Buzbuchi – Dussaut, St. Filip, Dulca, Iacob, Pitu, L. Munteanu
Antrenor: Gică Hagi

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Piţian, Neciu – Bic – Neguţ, Raţă, L. Mihai, Yameogo – Florea
Rezerve: I. Popescu, Leca, Dumitraşcu, Novac, Dumiter, Ivancic, Cherchez
Antrenor: Viorel Moldovan

Prima repriză

Foto– Bucurie gol, Viitorul Constanța

Partida a început într-o notă de dominare accentuată a gazdelor, care au reușit să deschidă destul de repede scorul prin george Ganea (min.7), ce a speculat o ieșire inexactă  a lui Aioani, pe o centrare în marginea careului de 6 m, al terenului târgoviștean.

Foto– Ocazie Yameogo, minutul 11

Imediat după gol târgoviștenii s-au aruncat în atac iar Yameogo (min. 11) și ulterior Daniel Florea (ce a reclamat o lovitură de la 11 m,după ce mingea i-a ricoșat din bara porții lui Căbuz), nu au reușit să readucă egalitatea pe tabela de marcaj.

Foto– Gol Radu Boboc (2-0)

În schimb Radu Boboc a reușit să majoreze diferența, cu un sut plasat în drepat lui Aioani (min.26). Până la pauză tot gazdele au fost cele care au dominta tactic, dar tabela a rămas nemodificată (2-0 pentru Viitorul, rezultat după 45 de minute).

Repriza a doua

Foto– Daniel Florea, Chindia Târgoviște

După ce a mutat chiar înainte pauză, cu croatul Ivancic, Viorel Moldovan și-a trimis jucătorii în atac încă din primele minute ale reprizei secunde. În ciuda faptului că târgoviștenii au avut inițiativa, nimic nu s-a modificat pe tabela de marcaj, în dreptul Chindiei. În schimb, în minutul trei de prelungire Luis Muteanu (17 ani) a făcut 3-0, cu un șut din 16 metri. Jocul din a doua repriză putând fi caracterizat printr-o singură frază, în ceea ce privește echipa lui Viorel Moldovan-Multă alergătură și…cam atât.

În urma acestei înfrângeri, Chindia rămâne cu 16 puncte și va ocupa  tot locul 11 în clasament, la finalul etapei cu numărul 15. Viitorul acumulează 28 de puncte și urcă pe prima poziție în clasament, până la meciul celor de la CFR Cluj (27 de puncte, din 14 jocuri).

Articolul precedentTârgoviștenii inivitați să fie alături de echipa de volei, la un meci considerat esențial în campionat
Articolul următorViorel Moldovan: „Ne lingem rănile și o luăm de la capăt”, după înfrângerea cu Viitorul