Chindia a pierdut  cu 1-0 înfruntarea din etapa cu numărul 23, disputată contra celor de la FC Botoșani. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 89 al meciului, ce a avut loc la Ploiești, pe ”Ilie Oană”.

Chindia, aflată pe loc de baraj (12) avea neapărat nevoie de victorie pentru a părăsi zona fierbinte a clasamentului,în vreme ce oaspeții de la Botoșani se luptau pentru accederea în play-off. Iată echipele de start:

Chindia: Moldovan – Martac, Pițian, Leca, Ioniță – Rață, Bic, Șerban, Novac – Ivancic, Cherchez
Rezerve: Popescu, Dinu, Negrea, Mihai, Neguț, Burlacu, Berisha
Antrenor: Viorel Moldovan

FC Botoșani: Hankic – Haruț, Miron, Chindriș, Țigănașu – Cascini, Rodriguez – Ashkovski, Ebenhofer, Ofosu – Dugandzic
Rezerve: Pap, Patache, Mendoza, Șeroni, Cîmpanu, Florescu, Chalkiadakis
Antrenor: Marius Croitoru

Prima repriză

În prima jumătate a meciului cei care au controlat partida au fost oaspeții, dar nici Botoșaniul, nici Chindia nu au avut ocazii clare de gol. Unica ocazie apare din senin in minutul 42 când șutul de la distanța a lui Stefan Askovski lovește transversala porții apărate de Dinu Moldovan. Scor la pauză (0-0).

Repriza a doua

Imagine

Foto-Marko Dugandzic, după marcarea golului

Începutul reprizei secunde aparține oamenilor antrenați de Viorel Moldovan, dar în continuare Chindia nu reușește să își creeze faza de gol. Gazdele ce dează aproape total inițiativa dupa minutul 65 iar ocaziile celor de la Botoșani se înmulțesc. Giolul vine însă abia în minutul 89 când  un lob superb al lui Marko Dugandzic, de la FC Botoşani, stabilește rezultatul final al partidei FC Chindia Târgoviște-FC Botoșani 0-1 (0-0).

Chindia rămâne pe locul 12, cu 21 de puncte,în vreme ce oaspeții, FC Botoșani urcă pe locul 6, loc de play off. Moldovenii au acum 36 de puncte, cu unul mai mult decât echipalui Gică Hagi, Viitorul Constanța (echipa ce încă nu a jucat în etapa cu numărul 23).

Articolul precedentVideo-Puternic incendiu de vegetație la Filipeștii de Pădure,la granița cu județul Dâmbovița
Articolul următorFata de 17 ani dată dispărută de familie, la Românești,în Dâmbovița, a fost găsită nevătămată,în Bucuresti