Chindia Târgoviștea a ratat calificarea în optimile Cupei României la fotbal, într-un mod aproape incredibil. Echipa lui Viorel Moldovan a dominat meciul cu Hermannstad, aproape de la un cap la altul, dar oaspeții din Sibiu, au dat lovitura, în 10 oameni, în ultimele minute ale meciului.

Echipa lui Viorel Moldovan avea anunțat ca obiectiv clar o victorie împotriva celor de la Hermannstad, mai ales după eșecul la limită din campionat, contra sibieninilor (scor 2-1 pentru Hermannstad).

Iată echiple trimise în teren de ce i doi antrenori:

Chindia: Aioani – Ad. Ioniţă, C. Dinu, Yameogo, Dudea, D. Neguţ, Leca, D. Dumitraşcu, Voduţ, D. Novac (cpt.), Ivancic
Rezerve: D. Moldovan – Martac, Dumiter, Raţă, Piţian, Andr. Şerban, D. Florea
Antrenor: Viorel Moldovan

Hermannstadt: Emanuel Novo – Vodă, Rimane, I. Stoica, Buşu, L. Dumitriu, Offenbacher, Joalisson, Sîntean, Plazonja, Mattia
Rezerve: I. Pop – L. Niţă, Afonso Taira, Romario, Buzan, Yazalde, D. Tătar
Antrenor: Costel Enache

Prima repriză a fost dominată clar de Chindia Târgoviște, dar Dumitrașcu (bară min.16) și Neguț pe final de repriză nu reușesc să marcheze.

Și a doua jumătate a meciului a început tot în nota de dominare a celor de la Chindia care au părut că doresc mai mult să câștige partida. Mai mult chiar, în minutul 68, Alexandru Vodă de la oaspeți primește un al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu.

Surprinzător totuși Chindia nu  mai forțat pe final, când a evoluat în superioritate numerică, iar inevitabilul s-a produs în minutul 88. La o fază care nu anunța nimic Ad. Ioniță (19 ani, jucător aflat la primul meci oficial la Chindia) a faultat inutil, în marginea careului de 16 m, arbitrul arătând fără ezitare punctul de la 11 m.

Joalisson Santos Oliveira a trnsformat fără ezitare și a stabilit scorul final al partidei.

Chindia Târgoviște-Hermannstad 0-1 (0-0)

„Nu am avut clarviziune”, a fost, în rezumat, declarația lui Viorel Moldovan la finalul partidei, una în care Chindia a părut că nu a vrut să forțeze și să se complice cu o calificare în faza următoare a competiției.

Articolul precedentCazul Gura Şuţii – concubina cetăţeanului olandez nu face obiectul cercetărilor