Chindia a întâlnit pe teren proprui, la Ploiești, Gaz Metan Mediaș, în prima etapă din returul de campionat. Ca și în partida din turul campionatului cele două echipe au terminat la egalitate.

Chindia și Gaz Metan s-au întâlnit la Ploiești, pe „Ilie Oană”, în prima etapă a returului de campionat, în liga I de fotbal. după ce în tur partida se terminase la egalitate (scor 2-2).

Echipele trimise pe teren:

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Piţian, D. Dumitraşcu – O. Bic, L Mihai – Yameogo, Cherchez, Dumiter – Voduţ; Rezerve: D. Moldovan, Dudea, Neciu, Novac, A. Burlacu, Raţă, Neguţ

Gaz Metan: Pleşca – R. Romeo, Larie, M. Constantin, Velisar – Droppa, Diakota, Chamed – Olaru, Cardoso, S. Buş; Rezerve: Batista, Pleaşcă, R. Popa, N. Roşu, Drăghici, Trif, Ely Fernandes

Prima repriză

fotoOcazie Chindia, prima repriză

cei care au dominat, aproape autoritar, încă din primele minute, au fost oaspeții. Doar imprecizia atacanților ardelenilor amânînd deschiderea scorului. Chindia nu a contat decât în a doua jumătatea primei reprize, când oamenii lui Viorel Moldovan au echilibrat partida. Ăn ciuda numeroaselor ocazii, în speciala ale celor de la Gaz Metan, tabela a rămas nemodificată, până la pauză (scor 0-0)

Repriza a doua

foto– Gol Gaz Metan, repriza a doua

Fără nicio modificare în primul 11, la niciuna dintre cele două formații, și repriza secundă a debutat în nota de dominare a oaspeților. După ce Chindia a echilibrat jocul, o gafă a tânărului portar al Chindiei, Marian Aioani, a dus la deschiderea scorului. O minge șutată de la 18 m, i-a ricoșat în față lui Aioani, iar Sergiu Buș, venit din spate a trimis în poartă (min.65).

Când meciul părea să se îndrepte spre o victorie a oaspeților, în urma unei lovituri de colț, Chindia a reușit să egaleze, prin Pițian (min.85), ce a reluat în plasă, cu capul, din 7-8 m.

În final ambele echipe au încercat să dea lovitura de grație, dar ambele au ratat, în minutele de prelungiri, șanse bune de a câștiga cele trei puncte.

Cu acest egal Chindia acumulează 16 puncte în clasament și rămâne pe locul 11.

Articolul precedentVolei feminin| CSM Târgoviște câștigă și al patrulea meci din campionat, tot fără set pierdut
Articolul următorPatru persoane au ajuns la spital, după ce căruța, în care se aflau, a fost lovită de o mașină