Chindia Târgoviște a început cu dreptul actuala ediție de campionat a Ligii I de fotbal. În prima etapă, în deplasare la Mediaș, Chindia a revenit în repriza a două de la 0-2 și a reușit să termine la egalitate cu gazdele de la Gaz Metan.

Chindia Târgoviște a început cu un 11 total diferit față de ceea ce alinia la finalul ediției precedente de campionat (liga a II-a ).

FotoAFC Chindia Târgoviște

Chindia Târgoviște

Aioani – Martac, Benga, Leca, Dumitrașcu – Novac – Rață, Bic, L. Mihai, Neicuțescu – Voduț. Rezerve: Popescu, Dinu, Neciu, Neguț, Yameogo, Șerban, Florea.

Gaz Metan Mediaș

Pleşca – Creţu. Larie, M. Constanin, Velisar – Lukas Droppa, Neluţ Roşu – Moussa Sanoh, Darius Olaru, Nasser Chamed – Sergiu Buş

Gazdele au dominat finalul primei reprize și au reușit să înscrie în două rânduri prin Buș (min.25 și 44). După pauză Viorel moldovan, antrenorul oaspeților a mutat decisiv efectuând două modificări încă din minutul 46. Rezultatul s-a văzut imediat iar Chindia a jucat altceva în a doua repriză. În minutul 66 Mihai neicuțescu rezolvă cu gol o acțiune personală. Scorul final a fost stabilit de Ovidiu Bic, ce a transformat o lovitură de pedeapsă acordată pentru un henț în careu.

Scor Final : Gaz Metan Mediaș- Chindia Târgoviște 2-2 (2-0)

La Finalul întâlnirii Viorel Moldovan, antrenorul Chindiei, a declarat:

„Am făcut cadouri în prima repriză. Am trecut la 4-4-2 clasic la pauză. Am echilibrat lucrurile și am arătat altfel. Mă bucur pentru acest rezultat, mai ales după ce revii de la 0-2 la pauză.E un punct important, mai ales în aceste condiții.”

Articolul precedentÎmbrăcăminte contrafăcută confiscată de polițiști, în târgul de la Găești
Articolul următorPolițiștii și-au umplut tolba cu sancțiuni date șoferilor, în ultimele 24 de ore