Dâmbovița. Percheziție domiciliară la o persoană suspectată de vânzarea de articole pirotehnice

Dâmbovița. Percheziție domiciliară la o persoană suspectată de vânzarea de articole pirotehnice
500 de kilograme de articole pirotehnice, indisponibilizate de polițiștii dâmbovițeni
Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Dâmbovița au efectuat, ieri, o percheziție domiciliară, pe raza municipiului Târgoviște, la locuința unei persoane bănuite că ar fi comercializat către publicul larg articole pirotehnice, destinate a fi utilizate de către pirotehnicieni.
În urma descinderii, polițiștii au descoperit un număr de 30 719 articole pirotehnice (500 de kilograme), de diferite categorii și tipuri, destinate utilizării de către pirotehnicieni, acestea fiind ridicate în vederea continuării cercetărilor.
Activitatea a beneficiat de sprijinul luptătorilor de la Serviciul pentru Acțiuni Speciale Dâmbovița, polițiștilor din cadrul Serviciului de Investigații Criminale și criminaliștilor.
În cauză, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor prevăzute de articolul 37 lit. a și c din Legea nr. 126 din 1995, privind regimul materiilor explozive, urmând ca la finalizarea acestora să se propună soluție legală prin unitatea de parchet competentă.
Sursa: Realitatea de Dambovita
Citește și:
- 20:04 - Serie alarmantă de accidente în București: un nou copil de 5 ani a căzut de la etaj, după cazul mortal din Sectorul 1
- 19:43 - Carburanții trag în sus prețurile la raft: pâinea, lactatele și mezelurile, în prag de scumpiri
- 18:36 - Donald Trump vorbește despre „schimbare de regim” în Iran și amenință cu noi atacuri
- 18:03 - George Simion, atac direct la PSD: "Realitatea este că USR este la guvernare cu PSD, de fapt sunt mână în mână!"
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News











