Selecționata U21 a României a pierdut partida disputată în Danemarca (sor 1-2), în preliminariile Euro 2021. Portarul Chindiei Târgoviște, Marian Aioani, a fost unul dintre protagoniștii întâlnirii, dar nu a putut împiedica victoria gazdelor.

România și Danemarca s-au întâlnit în primul meci al lor din grupa de calificare la Euro 2021, pentru selecționatele U 21. Iată echipele ce s-au confruntat în această întâlnire.

FotoRomânia U21 (10 septembrie 2019, Danemarca)

Sursa fotoFRF.ro

ROMÂNIA: 12. Aioani – 18. Rațiu ( 19. Velisar 66) , 4. Pașcanu, 3. Dima (15. Chindriș 66), 2. Boboc – 17. Olaru,  5. Băluță-cpt, 8. Dragomir (20. Ciobanu 51) – 10. Drăguș (22. Dobre 66), 11. Petre (9. Ganea 72), 7. Coman. Selecționer: Mirel Rădoi
Rezerve : 23. Dur-Bozoancă – 6. Grigore, 14. Oaidă , 21. Neicuțescu

DANEMARCA: 1.Christensen – 3. Anymbe, 6. Sorensen, 5. Nelsson, 2. Poulsen – 8. Hjulmand (20. Kofod Andersen 46), 19. Nartey, 17. Holse – 7. Olsen, 10. Bruun Larsen, 14. Dreyer (9. Odgaard 66). Selecționer: Albert Capellas
Rezerve: 16. Vindhal-Jensen – 11. Jensen, 12. Ibsen, 13. Amundsen, 15. Damsgaard, 18. Madsen, 21. Rasmussen

Portarul celor de la Chindia, Marian Aioni (foto), a fost titular și a avut câteva intervenții sigure, pe parcursul partidei, intervenții care, din păcate, nu au făcut decât să limiteze proporțiile scorului.

Danemarca a condus cu 2-0 (Olsen, minutele 3 și 55), dar România a reușit să revină prin Coman (gol min.80). În minutul 92 același Florinel Coman a ratat un penalty făcut cadou de arbitru, iar România pierde la limită, prima partidă din preliminariile Euro 2021 (U21).

Scor final: Danemarca U21-România U21 2-1 (1-0)

Articolul precedentUn bărbat a decedat, după ce o mașină, condusă de un polițist, a izbit o căruță
Articolul următor40 de profesori – voluntari din județ au susținut activități integrate cu preșcolarii, în grădinițe defavorizate