România a pierdut, în ultima secundă de joc, partida disputată în deplasare, contra selecționatei Cehiei, în preliminariile Campionatului European 2021. Alături de Godri Pârău (foto articol) și Asley Walker, jucătoarea de la CSM Târgoviște, Gabriela Irimia a fost una dintre româncele ce au dus greul, într-o partidă pe care România a fost extrem de aproape să o câștige.

Confruntarea cu Cehia (17 noiembrie 2019), ce a avut loc la Praga, a fost cel de-al doilea meci al naționalei feminine de baschet a României, în campania de calificare la Euro 2021. În prima partidă (12 noiembrie) româncele trecuseră, pe teren propriu, de naționala Danemarcei (70-55).

Partida din Chia a fost una pentru șefia grupei, în condițiile în care și Cehia reușise o victorie, în deplasare, contra Italiei (62-52), în prima partidă din această grupă de calificare.

Imagine

Sursa foto– frbaschet.ro

Din păcate, deși România a făcut un meci extraordinar , conducând până cu 12 secunde înainte de finalul meciului, în partidă cu o formație mai bine cotată, nu s-a reușit păstrarea avantajului, iar gazdele au câtigat (70-69) cu o aruncare de la semidistanță (Elhotova), chiar în ultima secundă de joc.

Imagine

Foto– Gabriela Irimia

Din naționala României s-au remarcat Anemarie Godri-Pârău (21 de puncte) și Asley Walker(17 puncte, jucătoare americană naturalizată), cele două fiind aproape în totalitatea timpului (40 de minute) pe teren. Cea de-a treia jucătoare remarcată, din echipa României, a fost echipiera CSM Târgoviște, Gabriela Irimia (28.04 minute pe teren, 6 puncte marcate, dar cu procentaje destul de scăzute la aruncări).

Irimia a fost singura jucătoare de la CSM Târgoviște ce a jucat în partida de la Praga. O altă jucătoare, ce a plecat însă de la CSM Târgoviște, Carla Popescu, a jucat doar aproximativ 1 minut în această partidă.

România ocupă locul 2 în grupa de calificare (3 puncte) după Cehia (4 puncte), iar următorul meci al naționalei va avea loc abia peste 1 an, în noiembrie 2020, când „acvilele” vor întâlni, pe teren propriu , naționala Italiei.

Articolul precedentAtenție la cumpărături. Poliția Română a declanșat acțiunea „Foc de artificii”
Articolul următorMai mult decât sub influența alcoolului, la volan. Alcoolemie record… pentru o femeie