La sediul Federației Române de fotbal au avut loc tragerile la sorți pentru 16-imile Cupei României la fotbal, ediția 2019-2020. Chindia, repartizată în a doua urnă valorică, va ajuca, pe teren propriu cu AFC Hermannstad.

Chindia Târgoviște s-a aflat în urna B (a doua urnă valorică) la tragerea la sorți a 16-imilor Cupei României. Iată componența celor două urne valorice.

URNA A URNA B
FC CFR 1907 Cluj SA AFC Botoşani
SC Fotbal Club FCSB SA CS Concordia Chiajna
SC FC Viitorul Constanţa SA AFC Chindia Târgovişte
Universitatea Craiova Academica Clinceni
AFC Astra FC Petrolul Ploieşti
ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe FC Metaloglobus Bucureşti
CS Gaz Metan Mediaş AFC Ripensia Timişoara
SC Dinamo 1948 SA AFC UTA Arad
SC FC Voluntari SA Fotbal Club Rapid
ACSM Politehnica Iaşi CSM Reşiţa
AFC Hermannstadt U Craiova 1948 SA
AS FC Universitatea Cluj ACS Flacăra Horezu
CS Mioveni ACS Foresta Suceava
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc Sănătatea Servicii Publice Cluj
AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele AFC Metalul Buzău
CS Făurei
ACS Industria Galda

Două dintre echipele din urna B urmau să se întâlnescă între ele după ce erau extrase toate echipele din urna A și puțin a lipsit ca cei de la Chindia să nu întâlnească Petrolul Ploiești, cele două rămânând între ultimele patru echipe aflate în urne.

Până la urmă, sorții au decis ca cei de la Chindia să întâlnească (pe teren propriu) AFC Hermanstad. Târgoviștenii au jucat cu echipa din Sibiu, în campionat, în data de 1 septembrie (la Sibiu) la acel meci scorul fiind favorabil gazdelor de la Hermannstad (2-1).

Jocurile din cadrul șaisprezecimilor Cupei României, ediția 2019/2020, vor avea loc în perioada 24-26 septembrie cu începere de la ora 16:30, cu excepția jocurilor televizate, programul acestora urmând a fi stabilit și comunicat ulterior pe site-ul FRF.

Iată și programul complet al acestei faze a competiției:

Fotbal Club Rapid – ACSM Politehnica Iași
CS Concordia Chiajna – FC Voluntari
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Academica Clinceni
Flacăra Horezu – AFC Astra
Ripensia Timișoara – Sepsi OSK Sf. Gheorghe
AFC Botoșani – CFR 1907 Cluj
ACS Foresta Suceava – Gaz Metan Mediaș
AFC UTA Arad – SC Dinamo 1948 SA
CS Făurei – CS Mioveni
Sănătatea Cluj – FC Viitorul Constanța
U Craiova 1948 SA – Universitatea Cluj
Metalul Buzău – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
CSM Reșița – Universitatea Craiova
Metaloglobus București – FCSB
Chindia Târgoviște – AFC Hermannstadt
Industria Galda – FC Petrolul Ploiești

Sursa foto articolFRF.ro