City managerul orașului Târgoviște, Gabriel Boriga, acuză arbitrii partidei Volei Alba Blaj-CSM Târgoviște, ce a avut loc în prima ligă de volei feminn, de viciere de reultat, după ce au acordat, gazdelor din Blaj, un punct controvresat. Oaspetele ar fi avut două mingi de meci și ar fi putut câștiga partida, dacă arbitrii nu ar fi acordat eronat, spune Gabriel Boriga,un punct gazdelor.

Imagine

Faza controversată (Yusleini H.-CSM Târgoviște, stânga imagine, lovește mingea ce va ricoșa în out din tija fileului)

Partida dintre campiona en-titre din voleiul feminin românesc, Volei Alba Blaj, și CSM Târgoviște, a avut loc miercuri, 26 februarie, pe terenul ardelencelor și s-a încheiat cu victoria gazdelor, la capătul unui meci de cinci seturi, în care oaspetele ar fi putut câștiga. CSM Târgoviște a avut 2-1 la seturi și 23-22 în setul patru, moment în care, la o minge ce a lovit tija fileului, arbitrii au acordat punct gazdelor. A fost viciere de rezultat, pentru că punctul ar fi trebuit sa fie al CSM Târgoviște, mingea lovind mâna unei jucătoare a gazdelor, înainte să lovească tija fileului, spune Gabriel Boriga, într-o postare pe pagina personală de facebook:

„Dovada indubitabila a VICIERII rezultatului final al meciului de volei Alba Blaj – CSM Targoviste

Cateva precizari necesare si pertinente:

1. Faza s-a petrecut la scorul de 2-1 la seturi si 23-22 in setul al patrulea IN FAVOAREA ECHIPEI CSM TARGOVISTE;
2. Se vede FOARTE CLAR cum mingea atacata de jucatoarea echipei din Targoviste loveste bratul sportivei din Blaj SI APOI TIJA. Decizie indubitabila „punct pentru Targoviste”!!! Decizia arbitrului: „Punct pentru Blaj”  Astfel, in locul scorului corect de 24-22 pentru Targoviste, cu doua MINGI DE MECI, acesta a devenit 23-23. Setul se incheie cu 28-26 pentru Blaj in conditiile in care daca aceasta imixtiune nu se producea, Targoviste castiga setul cu 25-23, partida cu 3-1 si toate cele trei puncte .
3. Prima reactie a arbitrului, aflat la aproximativ 40 cm. de faza A FOST SA ACORDE PUNCTUL CSM Targoviste. Se vede foarte clar pe filmare . „Ceva” i-a „scurcircuitat” acestuia logica si ratiunea si a acordat punctul, profund incorect si nedemn formatiei gazda.
4. Absolut „intamplator”, acelasi arbitru care s-a acoperit de glorie in acest meci, a fost delegat de FRV la TOATE meciurile importante sustinute de Alba Blaj pe teren propriu in acest sezon, respectiv cu Stiinta Bacau, Dinamo Bucuresti si CSM Targoviste;
5. In incheiere, pentru a preintampina eventuale iesiri in decor ale unor sustinatori ai echipei din Blaj vreau sa clarific faptul ca aceasta postare nu are nici cea mai mica legatura cu clubul din Blaj, cu echipa campioana a Romaniei sau cu staff-ul acesteia. Sunt oameni pe care ii respect si ii pretuiesc. Dar toata lumea trebuie sa stie care a fost adevarul acelui meci si de ce rezultatul a fost viciat profund.”

A scris city managerul orasului Târgoviște. Meciul a fost însă omologat în favoarea gadelor, ce s-au impus cu 3-2 (25-21, 18-25, 23-25, 28-26,15-9), iar rezultatul nu se mai poate schimba.
La momentul de față,în campionat, CSM Târgoviște ocupă locul al treilea, cu 44 de puncte, cu cinci mai puțin decât Dinamo București (49 de puncte, un meci mai puțin disputat) și cu 10 mai puțin decât Alba Blaj (54 de puncte, locul 1). După finalul competiție regulate va demara faza finală a campionatului, între primele 6 clasate, ce se vor lupta pentru câștigarea titlului.
Articolul precedentBilanț MAI-coronavirus (28 februarie): 182 de persoane în carantină, 8231 persoane monitorizate la domiciliu
Articolul următorDouă cazuri noi de coronavirus, în România. Ofemeie din Timiș și un bărbat din Maramureș infectați cu COVID 19