De o oră și 25 de minute a avut nevoie târgovișteanca Soran Cîrstea pentru a trece de pauline Parmentier (nr.122 WTA) în primul tur de la Luxembourg Open. Sorana s-a impus în două seturi, într-o partidă pe care a dominat-o aproape de la un cap la altul.

Exact o oră și 25 de minute a durat partida dintre Sorana Cîrstea (76 WTA) și franțuzoaica Pauline Parmentier (nr. 122 WTA), din primul tur de pe tabloul principal al turneului de tenis din Luxemburg (premii totale de 250.000 de dolari).

Sorana s-a impus cu 6/3, 6/4, într-o partidă în care a fost în control de la un capăt la altul.

Grație acestei vitorii( 29 de puncte în clasamentul WTA) Sorana a avansat deja trei poziții în clasamentul live WTA, figurând pe locul cu numărul 73, în momentul de față. Dacă ar câștiga turneul, Sorana ar putea ajunge până pe locul 53 mondial.

În turul doi al turneului (optimi de finală) târgovișteanca de 29 de ani o va întâlni pe învingătoarea dintre sportiva japoneză Misaki Doi și nemțoaica Julia Goerges (cap de serie nr. 2 la turneu).

Articolul precedentControverse la naționala U21. Nicolae Dică intervine în scandalul Aioani versus Vlad
Articolul următor„Ziua Internațională a educației în penitenciare”