Tânăra speranță a tenisului din Târgoviște, Andrei Voican, a reușit o nouă victorie importantă. Tânărul, legitimat la CS Târgoviște a câștigat două trofee la Aegon Junior Open U16.

Foto– Andrei Voican alături de antrenorul său, Pompiliu Nedelcu

Andrei Voican continuă să confirme speranțele investite în el, și adună trofeu după trofeu, la competițiile de tenis la care participă. Conform unei informări furnizate de CS Târgoviște, clubul din care face parte:

„Andrei Voican a fost de neoprit la turneul internațional Aegon Junior Open U16, desfășurat în această săptămână la Cluj-Napoca. Tenismenul Clubului Sportiv Târgoviște a devenit câștigătorul concursului de simplu, iar în proba de dublu s-a oprit în semifinale, acolo unde a făcut pereche cu Christian Teszari. La simplu a plecat din postura de favorit numărul 3, iar trofeul și l-a adjudecat după ce la învins în finală pe D. Cazacu (fav. 1), cu 1-6, 6-2, 6-1. În schimb, înainte de victoria din finală,sportivul antrenat de Pompiliu Nedelcu i-a depășit pe sârbul Aleksa Misic – 6-3, 6-2 (turul 1), M. Negură – 6-1, 6-2 (turul 2), I Straciuc – 6-0, 6-0 (sferturi) și M. Lungu – 6-1, 6-4, în semifinale. În schimb, în semifinalele de dublu, perechea Voican/Teszari a pierdut în fața binomului Tudor Bartha/ Alexandru Giurea, cu 3-6, 4-6.”

Articolul precedentAtenție, blocuri în pericol! Mișcările seismice au afectat structura unor clădiri din Târgoviște