Comentariu controversat al unui cunoscut preot!

Comentariu controversat al unui cunoscut preot!
„Fetele frumoase abuzate nu sunt chiar nevinovate! Să facă și ele pușcărie!”
Comentariu controversat făcut de un cunoscut preot, la un eveniment organizat de studenții creștin-ortodocși din România. Preotul Nicolae Tănase a afirmat că "fetele frumoase" care cad pradă unor agresori sexuali sunt și ele vinovate și chiar a sugerat că ar trebui să fie și ele judecate.
Preotul Nicolae Tănase, de la Valea Plopului, a declarat, la n cadrul unei conferințe organizate de Asociația Studenților Creștin Ortodocși Români (ASCOR) că fetele frumoase, care atrag băieții, nu sunt nevinovate și că ar trebui și ele judecate.
„Fetele frumoase atrag băieți și, pe urmă, băieții intră în pușcărie că au tras de fete. Vor fi condamnați și vor face pușcărie, dar fetele nu sunt chiar nevinovate. Trebuie luate și ele la judecată. Dacă el face 6 ani de pușcărie, să facă și ea 3-4 luni. De ce? Păi, ăsta nu s-a agățat așa, oricum de ea. S-a agățat pentru că i-a sărit în ochi într-un chip special.
De aceea, creștinele noastre aveau comportamentul lor. Erau foarte atractive, dar aveau un anumit comportament în mers, în gândire, în priviri…”, a spus preotul Nicolae Tănase, potrivit Dobrogea Live.
Conform doxologia.ro, preotul Nicolae Tănase a ridicat o biserică în plin comunism și a consolidat comunitatea de credincioși. Apoi, după Revoluția din 1989, părintele a început să predice pentru viață. Conștient de faptul că unele tinere nu-și permiteau un copil din motive socio-economice a înființat, în 1994, Asociația Pro Vita. Pentru Viață! Această asociație a primit în grija ei, pentru un timp sau definitiv, copiii salvați de la avort, dar și orfani și copii ai străzii.
Citește și:
- 19:16 - Donald Trump anunță că trimite nave de război ca să deschidă Strâmtoarea Ormuz
- 14:17 - Petrolier grecesc, atacat de o dronă în Marea Neagră. La bord se afla și un marinar român
- 14:07 - MAE anunță atacuri cibernetice asupra platformelor sale. Site-urile eViza și eConsulat, ținta unui atac DDoS
- 13:12 - Alexandra Păcuraru, vicepreședinte AUR regiunea Dobrogea, s-a alăturat apelului lui Călin Georgescu de a planta copaci – FOTO/VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News











