DUPĂ DOI ANI DE LA MOARTEA ALEXANDREI IVANOV, FAMILIA CONTINUĂ SĂ CEARĂ DREPTATE: „LEGEA ALEXANDRA” NU ADUCE LINIȘTEA RUDENILOR

DUPĂ DOI ANI DE LA MOARTEA ALEXANDREI IVANOV, FAMILIA CONTINUĂ SĂ CEARĂ DREPTATE: „LEGEA ALEXANDRA” NU ADUCE LINIȘTEA RUDENILOR
Au trecut doi ani de la moartea Alexandrei Ivanov, tânăra gravidă din Botoșani care și-a pierdut viața într-un salon de spital
Au trecut doi ani de la moartea Alexandrei Ivanov, tânăra gravidă din Botoșani care și-a pierdut viața într-un salon de spital, strigând după ajutor, însă familia ei nu și-a găsit liniștea. Deși după tragedie a fost adoptată „Legea Alexandra”, care obligă spitalele să instaleze butoane de panică în saloane, rudele tinerei susțin că adevărul despre ce s-a întâmplat în acea noapte nu a fost încă aflat.
Alexandra avea doar 25 de ani, era însărcinată în trei luni și mamă a trei copii. A murit în august 2023, după ore întregi de suferință, fără ca vreun cadru medical să intervină, deși striga că nu mai are aer.
Familia tinerei cere acum o nouă expertiză, contestând raportul IML Iași la Institutul „Mina Minovici” din București. Avocata rudelor susține că specialiștii „au vorbit strict de medicină, nu despre om”, ignorând suferința cumplită a Alexandrei.
Soțul și fratele victimei cred că butonul de panică, deși util pentru viitor, nu ar fi putut schimba soarta tinerei. „Copiii încă o așteaptă pe mama lor acasă”, a spus soțul Alexandrei.
Medicul de gardă din noaptea tragediei este în continuare cercetat. Familia cere ca vinovații să fie pedepsiți și ca moartea Alexandrei să nu rămână fără răspuns. Tragedia a stârnit atunci un val uriaș de revoltă, iar sute de oameni au protestat în fața spitalului din Botoșani cerând dreptate.
Citește și:
- 11:24 - ANM a emis avertizări de viscol, polei și vânt puternic până pe 26 februarie
- 10:57 - Scandal uriaș la Primăria București. Consilierii PSD au anunțat că intră în grevă din cauza proiectului cu facturi reduse. Băluță: „Nu vom ceda!”
- 10:51 - Restricții de circulație pe Podul Prieteniei Giurgiu–Ruse din cauza lucrărilor
- 10:27 - Ediție explozivă „Lupta pentru România” în această seară de la ora 18.00
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News




_8089def344.webp)






