Solidaritatea Sanitară amenință cu proteste

Solidaritatea Sanitară amenință cu proteste
"Nu suntem de acord sub nicio formă cu reducerea veniturilor salariale"
Federaţia Solidaritatea Sanitară amenință cu proteste.
Sindicaliştii se tem că guvernul le va aplica şi angajaţilor din spitalele publice reducerea cu 10% a cheltuielilor salariale și, de aceea, au început să li se adreseze parlamentarilor pentru a obţine angajamente de protecţie.
"Nu suntem de acord sub nicio formă cu reducerea veniturilor salariale ale angajaţilor, având în vedere promisiunile din anii trecuţi, chiar de majorare şi de reaşezare a lor pe criterii echitabile, aşa încât domenul sanitar nu poate fi pus în discuţie şi aşteptăm să se ia o decizie să fie exceptat de la aceste măsuri. De principiu sunt hotărâte protestele, începând cu proteste de local, miting şi eventual grevă, în situaţia în care chiar nu se rezolvă revendicările noastre", a spus liderul de sindicat Felicia Lircă pentru Radio România Târgu Mureş.
Reforma administraţiei locale şi centrale, pe care o pregăteşte executivul, prevede o reducere cu 10% a fondului de salarii din administraţia centrală şi locală, precum şi în instituţiile aflate în subordinea lor.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:17 - Pensiile din iunie vor veni cu întârzire din cauza sărbătorilor legale
- 17:46 - La 102 ani merge la serviciu, învață olărit și scrie poezii. Povestea bărbatului pe care internetul l-a numit „cel mai fericit om din lume”
- 17:35 - Bătaie generală în Centrul Vechi: Fanii ucraineni veniți la un concert s-au încăierat cu un grup de motocicliști
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News














