MAI AVERTIZEAZĂ: CAMPANIA DE MANIPULARE ŞI INTERFERENŢĂ INFORMAŢIONALĂ STRĂINĂ CONTINUĂ

MAI AVERTIZEAZĂ: CAMPANIA DE MANIPULARE ŞI INTERFERENŢĂ INFORMAŢIONALĂ STRĂINĂ CONTINUĂ
Aceste campanii de influenţă străină promovează propaganda anti-NATO
Ministerul Afacerilor Interne atrage atenţia că există o campanie "susţinută" de "manipulareȚ şi "interferenţă informaţională străină", care are ca scop influenţarea opiniei publice din România prin incitarea la ură sau generarea de emoţii negative.
"Prin diseminarea sistematică şi masivă de ştiri false şi dezinformări, în special prin intermediul reţelelor sociale, obiectivul este de a genera neîncredere şi diviziune în societate. Un set de tactici, tehnici şi proceduri, asociate campaniilor orchestrate de Kremlin, este folosit, de asemenea, în paralel cu mesajele oficiale", informează un comunicat al MAI.
Potrivit Ministerului, adesea, aceste campanii de influenţă străină promovează adesea propagandă anti-NATO, anti-UE, anti-Ucraina sau împotriva Republicii Moldova.
"Autorităţile române sunt pregătite şi vor continua să combată sistematic aceste ştiri false şi dezinformări. Totuşi, aceasta este o misiune pentru noi toţi. Verifică! Fii vigilent! Împreună putem opri ştirile false şi dezinformarea", a conchis MAI.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:26 - Fetiță de 12 ani, înjunghiată cu o șurubelniță pe stradă. Tatăl ei a fost și el lovit
- 20:19 - Anca Alexandrescu: „Doamna Kovesi încearcă să își facă loc în România, pentru că i se va termina mandatul și rămâne fără job”
- 17:06 - Cod galben de ploi și furtuni în mai multe regiuni ale țării
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News













