Putin cere negocieri pentru oprirea războiului din Ucraina

Putin cere negocieri pentru oprirea războiului din Ucraina
Ucrainenii spun că Moscova pare să trimită mai puține trupe
Ucrainenii spun că Moscova pare să trimită mai puține trupe și mai puține echipamente în bătălia pentru orașul Avdiivka considerat o poartă de acces către capitala regiunii Donețk.
Oleksandr Ștupun, purtător de cuvânt al armatei ucrainene, a declarat că au avut loc mai puține atacuri terestre și mai puține lovituri aeriene asupra Avdiivka, un oraș cu o populație de aproximativ 32.000 de locuitori dinainte de război, care se află sub atac rusesc de mai bine de o lună. În Avdiivka au mai rămas aproximativ 1.500 de locuitori.
Trupele ucrainene se confruntă cu operaţiuni defensive „dificile” în unele părţi ale frontului de est, în condiţiile în care se instalează frigul aspru al iernii, dar forţele din sud continuă să desfăşoare acţiuni ofensive, a declarat miercuri preşedintele Volodimir Zelenski.
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski, în mesajul de miercuri seară: „Coridorul nostru de export din Marea Neagră continuă să funcționeze și să ofere rezultate excelente. Aproape 5,5 milioane de tone de mărfuri au fost deja trimise în Africa, Asia și Europa. Le mulțumesc tuturor celor care apără securitatea Mării Negre și lucrează în porturile noastre”.
Citește și:
- 15:26 - Șapte falși mineri din Hunedoara au furat cabluri și componente metalice de la mina Vulcan. Unul dintre suspecți este minor
- 14:52 - Rusia reacționează după decizia SUA de a relaxa temporar sancțiunile asupra petrolului transportat pe mare
- 14:25 - Republica Moldova: Nivel galben de alertă, după ce Nistrul a fost poluat cu o substanță petrolieră
- 13:19 - ANSVSA: Amenzi de peste 5,3 milioane de lei, în urma unor controale în industria alimentară
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News











