Polonia își ridică avioanele de vânătoare după atacurile rusești asupra Kievului. Măsuri preventive la granița cu Ucraina

Măsuri preventive la granița cu Ucraina
Polonia, stat membru NATO, și-a activat avioanele de vânătoare și sistemele de apărare antiaeriană la granița cu Ucraina, după ce Kievul a fost lovit peste noapte de un val de rachete și drone lansate de Rusia. Armata poloneză a anunțat că măsura a fost una „preventivă”, menită să asigure securitatea spațiului aerian național.
Atacurile asupra capitalei ucrainene s-au soldat cu cel puțin un mort și 28 de răniți, potrivit Serviciului de Stat pentru Situații de Urgență al Ucrainei. Autoritățile de la Kiev susțin că Rusia a lansat aproape 500 de drone și aproximativ 40 de rachete, vizând în special infrastructura energetică și obiective civile.
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că aceste atacuri demonstrează că Moscova nu dorește încheierea războiului. „Rusia nu vrea să pună capăt conflictului și profită de orice oportunitate pentru a provoca și mai multă suferință Ucrainei”, a transmis Zelenski într-un mesaj publicat pe Telegram.
Imagini apărute după bombardamente arată blocuri de locuințe grav avariate și case cuprinse de flăcări. Primarul Kievului, Vitali Kliciko, a anunțat că mii de clădiri au rămas fără electricitate, iar multe nu mai au încălzire, în condițiile în care temperaturile au scăzut sub pragul de îngheț.
De asemenea, 68 de persoane au fost evacuate dintr-un cămin de bătrâni din districtul estic Darnîțkîi, a precizat Serviciul de Stat pentru Situații de Urgență.
În paralel cu escaladarea militară, continuă și eforturile diplomatice. Potrivit BBC, Volodimir Zelenski urmează să se întâlnească duminică, în Florida, cu fostul președinte american Donald Trump, în contextul discuțiilor privind un posibil acord de pace.
Citește și:
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
- 11:49 - Circulația trenurilor, afectată de viscol. Oamenii sunt blocați în vagoane. Întârzieri de peste trei ore
- 10:59 - Marco Rubio ar putea veni la București în acest an - SURSE
- 10:45 - Incendiu violent pe o șosea din Giurgiu. O mașină a fost mistuită de flăcări
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News











