HOCHEI: ÎNFRÂNGERE PENTRU TRICOLORI ÎN MECIUL CU UCRAINA

HOCHEI: ÎNFRÂNGERE PENTRU TRICOLORI ÎN MECIUL CU UCRAINA
România a ajuns la a treia înfrângere consecutivă
Naționala de hochei pe gheață a României a suferit o înfrângere categorică în fața Ucrainei, scor 0-4, într-un meci disputat miercuri seara la Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe, în cadrul Grupei A a Diviziei I din cadrul Campionatului Mondial.
Ucraina conducea cu 3-0 după primele zece minute de joc, prin golurile marcate de Zaharov, Lyalka și Deniskin. Avantajul ucrainienilor s-a materializat după o serie de greșeli foarte mari în defensiva tricolorilor.
Același Deniskin a punctat din nou în repriza secundă, stabilind scorul final, 4-0.
România a ajuns la a treia înfrângere consecutivă. Tricolorii au cedat la limită, după prelungiri în faţa selecţionatei Marii Britanii, scor 1-2, au fost învinşi de Polonia cu scorul de 4-1 şi acum au pierdut în faţa Ucrainei cu scorul de 4-0.
În urma acestui rezultat, tricolorii coboară pe ultima poziție a clasamentului, una retrogradabilă. Ei au fost devansaţi de Japonia care a pierdut după prelungiri cu scorul de 4-5 în faţa primei reprezentative din Marea Britanie.
Într-un alt meci al zilei, Italia a învins Polonia cu 4-1.
România va încerca să obțină primul succes joi, de la ora 19:30, în meciul contra Japoniei, unul decisiv în lupta pentru evitarea retrogradării.
Citește și:
- 19:48 - SUA, campioană olimpică la hochei pe gheață după 46 de ani. Donald Trump a reacționat imediat: „Wow! Ce meci!!!”
- 08:26 - Fotbal: Rapid, victorioasă în derbyul cu Dinamo, în Superligă
- 19:18 - Fotbal: CFR Cluj continuă seria victoriilor în Superligă, 2-1 cu Petrolul Ploiești
- 19:14 - Handbal feminin: CSM București s-a calificat direct în sferturile Ligii Campionilor
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News











