CSM Târgoviște a fost eliminată din Cupa Românei la baschet feminin. În returul partidei cu FCC Arad, disputat în Banat, dâmbovițencele au suferit o corecție usturătoare, 37-78, după ce în partida tur câștigaseră la doar 7 puncte diferență.

La Arad gazdele de la FCC Baschet nu le-au dat nicio șansă elevelor lui Cătălin Tănase, ce câștigaseră în partida tur de la Târgoviște (60-53) și care plecau cu un avantaj de doar 7 puncte.

A fost evident încă din primul sfer al partidei din Arad că gazdele nu vor rata calificarea în turul secund al Cupei României. Asta pentru oaspetele de la CSM Târgoviște nu au reușit decât 3 puncte, o contraperfomanță de-a dreptul istorică, fiind foarte aproape de a nu marca niciun punct, în primele 10 minute (primul punct marcat după 9 minute de joc).

Gazdele au dominat partida de la un capăt la altul, iar diferența pe tabela de marcaj a crescut constant. La finalul timpului regulamentar scorul a fost:

FCC Arad-CSM Târgoviște 78-37 (19-3,27-11,16-11,16-12)

MVP-ul partidei a fost jucătoarea gazdelor A.Webb (autoare a 26 de puncte).

De la echipa târgovișteană E.Petrof cu 12 puncte este singura jucătoare ce a părut că a jucat cu adevărat.