România a încheiat pe locul al 11-lea, Universida de vară, de la Napoli, în competiția de baschet feminin. Naționala tricoloră, în care un important contingent, de antrenori și jucătoare, este de la CSM Târgoviște a bifat o prezență la Universiadă după o pauză de 26 de ani.

România a reușit să câștige ultima partidă disputată în cadrul Universiadei de la Napoli, din Italia, în compania Slovaciei. Partida a contat doar pentru poziția din clsamentul final (locurile 11-12).

Sursa foto- FRBaschet

„Dornice sa incheie campania de la Napoli cu o victorie, baschetbalistele noastre si-au dominat adversarele inca din primul minut si au reusit sa controleze jocul pana la final, ultimul fluier al arbitrilor consemnand victoria Romaniei, cu scorul de 61-46. Conform datelor oficiale, cele mai bune marcatoare ale echipei noastre au fost PODAR (25 p, 6×3, 5 rec), VIRJOGHE (12 p, 5 rec), NEAGU (8 p, 4 rec) si LENART (6 p, 10 rec).In urma acestui rezultat, Acvilele ocupa locul 11 in clasamentul turneului de baschet feminin din cadrul Universiadei de vara de la Napoli, cu un bilant de trei victorii si trei infrangeri.”

61-46 ? ??

Naționala universitară, „Acvilele” după cum sunt supranumite româncele, este pregătită de cuplul de antrenori Cătălin Tanase si Larisa Toma (CSM Târgoviște). Deasemenea din lotul național (jucătoare sub 25 de ani) au făcut parte trei dintre actualele (campionat 2018-2019) jucătoare de la CSM Târgoviște, plus o jucătoare ce a plecat de la Târgoviște în campionatul Colegiilor din SUA (Vîrjoghe).