Amendat cu 2000 de lei, după ce a furat un dezinfectant montat pe scara blocului, de autorități, la Titu

Amendat cu 2000 de lei, după ce a furat un dezinfectant montat pe scara blocului,de autorități, la Titu
Un tânăr de 19 ani a fost identificat după ce a decis să ia doar pentru sine dezinfectantul, montat pentru tot blocul
La Titu, în Dâmbovița, autoritățile locale s-au conformat deciziei, transmise prin Ordonanța militară de Guvern nr. 3, de a monta dezinfectant la fiecare intrare de bloc. Numai că, în multe locuri, dezinfectantul nu a stat pentru foarte mult timp la îndemâna locatarilor, acest fiind sustras de unii mai puțin interesati de binele comunității. Un tânăr de doar 19 ani, din localitate, a fost identificat după ce a sustras un astfel de recipient. Este cercetat penal și s-a ales și cu o amendă de 2000 de lei, pentru părăsirea domiciliului fără drept.
Acțiunea de montare a recipienților de dezinfectanți pentru mâini, a demarat la Titu, în urma cu câteva zile. Multe dintre recipentele montate au dispărut însă la fel de repede . La data de 5 aprilie polițistii din cadrul Poliției Orașului Titu au fost sesizați, de un bărbat, cu privire la faptul că o persoana necunoscută a sustras un recipient cu dezinfectant, din scara unui bloc.


În urma activitătilor desfășurate, polițistii au identificat un tânăr de 19 ani, din Titu, bănuit de comiterea faptei.

În cauză a fost întocmit dosar penal și se efectueaza cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt, urmând ca la finalizarea cercetărilor sa fie propusă soluție prin unitatea de parchet competentă. Tânarul a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 2000 de lei pentru nerespectarea prevederilor art.4 alin. 2 din ordonanța militara nr.3/2020, respectiv pentru nerespectarea obligației de a nu părăsi domiciliul în condițiile instituite prin starea de urgență.
Sursa foto articol-gazeta de titu, facebook
Citește și:
- 21:30 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: "Este o nedreptate periculoasă, atât CCR, cât și CNA conduc România în locul poporului român!”- președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel
- 21:28 - Kanye West, interzis în Marea Britanie din cauza declarațiilor antisemite. Festivalul Wireless, anulat
- 21:08 - A murit Mircea Lucescu. Cariera uriașă a celui mai titrat antrenor român
- 21:02 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: „Un abuz și o nedreptate periculoasă. Ora 20:55, președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel - LIVE TEXT
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News











