ANGAJAT AL APELOR ROMÂNE ȘI-A ARĂTAT FLUTURAȘUL DE SALARIU LA PROTEST: „MUNCIM ÎN APĂ, DAR NU TRĂIM CU AER”

ANGAJAT AL APELOR ROMÂNE ȘI-A ARĂTAT FLUTURAȘUL DE SALARIU LA PROTEST: „MUNCIM ÎN APĂ, DAR NU TRĂIM CU AER”
Aproximativ 400 de membri ai Sindicatului „Mureșul” din cadrul Apelor Române au protestat vineri, timp de două ore, în fața Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor.
Aproximativ 400 de membri ai Sindicatului „Mureșul” din cadrul Apelor Române au protestat vineri, timp de două ore, în fața Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor. Protestul face parte din seria acțiunilor organizate de Blocul Național Sindical împotriva măsurilor de austeritate ale Guvernului Bolojan.
Unul dintre protestatari a venit cu fluturașul de salariu, încercând să arate cum măsurile guvernamentale îi afectează direct veniturile. Potrivit documentului, dintr-un salariu brut de 8.033 de lei, angajatul încasează net doar 4.659 de lei, iar 800 dintre aceștia provin din sporul pentru condiții vătămătoare. Începând cu luna viitoare, în urma plafonării acestui spor, venitul net ar urma să scadă sub 4.100 de lei.
Protestatarii au venit cu autocare din toată țara și au afișat mesaje precum „Mai puțini oameni, mai multe riscuri”, „Tăiați bani de la parlamentari, nu de la noi!” sau „Muncim în apă dar nu trăim cu aer”. Ei reclamă reducerea veniturilor prin plafonarea sporurilor și spun că muncesc în condiții dificile, care nu pot fi ignorate.
Acțiunea de la Ministerul Mediului vine la o zi după ce bugetarii au protestat în fața Ministerului Finanțelor, în contextul în care Guvernul și-a asumat răspunderea în Parlament pe un prim pachet de măsuri de austeritate. Sindicatele contestă dur tăierile aplicate în sistemul public și cer găsirea unor soluții alternative pentru reducerea deficitului bugetar.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:07 - Secția de Pediatrie a spitalului din Mangalia, ÎNCHISĂ după ce singurul medic și‑a luat concediu prelungit. Părinții revoltați cer găsirea unei soluții
- 19:35 - Ministrul Sănătății, după moartea la școală a adolescentului din Bacău: „Nu apăr pe nimeni. Posibile greșeli, dacă s-a greșit vor fi sancțiuni”
- 18:47 - Scandal uriaș la AJVPS Vâlcea. Acuzații de abuzuri, intimidări, braconaj, sclavagism și afaceri cu hrana animalelor - DOCUMENTE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News














