Cod galben de furtună prelungit, în Dâmbovița (4 mai). Ploi torențiale în județ. Vremea rea continua până joi

Cod galben de furtună prelungit în Dâmbovița (4 mai). Ploi torențiale în județ
La Târgoviște ploile vor dura până joi,7 mai
Meteorologii au actualizat atenționarea de tip cod galben de furtună. Astfel că 17 județe, plus Capitala, vor fi sub avertizare de cod galben pe aproape tot parcursul zilei de 4 mai. Și în județul Dâmbovița sunt anunțate ploi, pe alocuri chiar torențiale, și căderi de grindină, pe parcursul zilei de 4 mai. În plus, veștile nu sunt tocmai plăcute nici pentru zilele urmatoare. Ploile vor continua până inclusiv joi,7 mai.
Cornform celui mai recent anunț al celor de la ANM:
ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ
Interval de valabilitate: 04 mai, ora 10 – 04 mai, ora 21Fenomene vizate: manifestări de instabilitate atmosferică temporar accentuată, ploi moderate cantitativZone afectate: conform textului și hărții
În Dobrogea, sud-estul Moldovei și în Muntenia, mai ales în sudul și estul regiunii, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin averse ce vor avea și caracter torențial, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantități de apă ce vor depăși 25 l/mp și pe arii restrânse 40...60 l/mp. Vor fi frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și izolat grindină. În estul Olteniei și în sudul Transilvaniei va continua să plouă și se vor acumula cantități de apă de 20...25 l/mp (în ultimele 24 de ore, în zonă s-au înregistrat cantități de apă cuprinse, în general, între 25 și 45 l/mp). Notă: Astfel de fenomene se vor semnala și în restul teritoriului, dar pe arii restrânse.

În județul Dâmbovița, la Târgoviște, previziunile inițiale au fost actualizate. Ploile vor avea caracter torențial și în următoarele ore (13 l/mp, în data de 4 mai). Precipitațiile vor continua să cadă, în Dâmbovița, și după încetarea actualului cod galben (4 mai), astfel că până joi, 7 mai, inclusiv, sunt anunțate ploi importante ( la Târgoviște însă doar 2-3 l/mp).
Citește și:
- 21:30 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: "Este o nedreptate periculoasă, atât CCR, cât și CNA conduc România în locul poporului român!”- președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel
- 21:28 - Kanye West, interzis în Marea Britanie din cauza declarațiilor antisemite. Festivalul Wireless, anulat
- 21:08 - A murit Mircea Lucescu. Cariera uriașă a celui mai titrat antrenor român
- 21:02 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: „Un abuz și o nedreptate periculoasă. Ora 20:55, președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel - LIVE TEXT
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News











