Actualitate· 1 min citire

Dâmbovița. Proiectil exploziv de 130 mm, găsit pe malul râului Ialomița!

12 iul. 2021, 07:05
Actualizat: 12 iul. 2021, 07:05
Dâmbovița. Proiectil exploziv de 130 mm, găsit pe malul râului Ialomița!

Dâmbovița. Proiectil exploziv de 130 mm, găsit pe malul râului Ialomița!

Articol scris de Petcu Marcela

Echipa pirotehnică din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență ,,Basarab I” al județului Dâmbovița a intervenit

Echipa pirotehnică din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență ,,Basarab I” al județului Dâmbovița a intervenit, ieri, pentru asanarea terenului, pe malul râului Ialomița, de pe raza comunei Dobra, potrivit ISU Dâmbovița.

Un cetățean a anunțat autoritățile după ce a observat un element de muniție pe malul apei, vizibil după eroziunea unui dig. La locul indicat echipa pirotehnică a identificat un proiectil exploziv de 130 mm.

În urma efectuării operațiunilor de cercetare și detectare nu au fost identificate alte elemente de muniții. Proiectilul a fost ridicat, transportat și depozitat în vederea distrugerii ulterioare.


Sursa: Realitatea de Dambovita

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate