Exercițiul de alarmare a populației "Miercurea alarmelor" redevine de actualitate, în iulie

miercurea alarmelor
După o pauză de o lună (iunie) sirenele de alarmare publică, de la nivelul județului Dâmbovița, vor funcționa din nou. Reprezentanții ISU Dâmbovița anunță că exercițiul intitulat "Miercurea alarmelor" va fi efectuat din nou, miercuri 03.06.2019.

În luna iunie a.c. exercițiul de alarmare publică a populației și de testare a funcționării sistemului de avertizare, existent la nivelul județului Dâmbovița, nu a fost efectuat. S-a luat măsura neexecutări acestui exercițiu ,populația fiind avertizată că dacă va auzi deja celebrele sirene de alarmare acestea vor semnala o situație reală, pe parcursul lunii iunie. Asta în principal din cauza numeroaselor avertizări meteorologice, de tip Cod galben și Portocaliu ce au fost emise în luna iunie. În iulie alarmarea va funcționa după programul prestabilit.

"Miercuri - 03 iulie, în intervalul orar 10:00 - 11:00, vor fi acționate echipamentele din cadrul sistemului de înștiințare, avertizare și alarmare în situații de protecție civilă.
Asigurăm opinia publică asupra necesității și utilității derulării permanente a acestor antrenamente lunare, deși pot genera disconfort în rândul populației.
Începând cu luna august a anului 2017, Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă desfășoară exerciții de alarmare în prima zi de miercuri din fiecare lună, destinate testării mijloacelor tehnice existente la nivel național și îmbunătățirii timpului de reacție al autorităților în situații speciale de urgență."
Departamentul de Comunicare ISU Dâmbovița
Citește și:
- 21:30 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: "Este o nedreptate periculoasă, atât CCR, cât și CNA conduc România în locul poporului român!”- președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel
- 21:28 - Kanye West, interzis în Marea Britanie din cauza declarațiilor antisemite. Festivalul Wireless, anulat
- 21:08 - A murit Mircea Lucescu. Cariera uriașă a celui mai titrat antrenor român
- 21:02 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: „Un abuz și o nedreptate periculoasă. Ora 20:55, președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel - LIVE TEXT
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News











