Gazprom oprește, miercuri, livrarea de gaze către Polonia și Bulgaria

Gazprom a informat Polonia și Bulgaria că oprește, de miercuri, livrările de gaze către aceste două țări, anunță CNN.
Gazprom a informat Polonia și Bulgaria că oprește, de miercuri, livrările de gaze către aceste două țări, anunță CNN.
Gazprom a informat autoritățile poloneze ca va sista complet, miercuri dimineață, livrările prin gazoductul Yamal.
De asemenea, Bulgardgaz a fost anunțată că, tot de miercuri, livrările vor fi oprite către Bulgaria, informație confirmată de ministrul energiei, mai anunță CNN.
Măsurile luate de Rusia vin după ce aceste două țări au refuzat să facă plata în ruble.
Rusia a amenințat încă de luna trecută țările considerate “neprietene” că va sista livrarea de gaz pentru statele care nu vor plăti în ruble, însă nicio astfel de măsură nu a fost luată până acum.
Citește și:
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
- 14:57 - România sub zăpezi. Intervenții de urgență în 7 județe pentru salvarea persoanelor înzăpezite și refacerea rețelei electrice
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News











