Actualitate· 1 min citire

O nouă înșelătorie face victime pe bandă rulantă printre români

22 apr. 2024, 11:40
Actualizat: 22 apr. 2024, 11:40
O nouă înșelătorie face victime pe bandă rulantă printre români

O nouă înșelătorie face victime pe bandă rulantă printre români

Articol scris de Realitatea de Dambovita

Ce presupune metoda "Fotografia"

Mai mulți români au rămas fără zeci de mii de euro după ce au făcut comenzi în Germania.

Escrocii din Germania postau pe internet fotografii cu utilaje agricole, care însă nu le aparțineau. Când erau contactați de potențialele victime, ei aveau inclusiv posibilitatea de a emite facturi false.

Contul în care naivii erau invitați să vireze banii aparținea însă unuia dintre escroci.

Un bărbat din Blaj s-a numărat printre cei înșelați de infractorii din Germania: el a plătit 13.000 euro pentru a primi un utilaj. A așteptat o perioadă de timp fără să se întâmple nimic, după care a constatat că vânzătorii nu mai răspund la telefon, scrie presa locală.

Făcând cercetări, bărbatul a constatat că nu este singura victimă a escrocilor. Un alt român a plătit mii de euro pentru a primi un utilaj din Germania, însă și el a fost păcălit, neprimind nimic la doi ani după efectuarea plății.

Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate