Sateliții lui Elon Musk sunt considerați o formă de poluare, în viitorul apropiat, de către președinte SARM

sateliti bun
Târgovișteanul Valentin Grigore crede că sateliții vor polua luminos cerul nopții
Un dâmbovițean, președinte al Societății Astronomice Române de Metori (SARM), consideră că sateliții lansați pe orbită de miliardarul american Elon Musk, în urmă cu câteva zile, vor fi o formă de poluare luminoasă, pe cerul nopții, pentru toată planeta. Sateliții, în număr de 60, pot fi observați și din România, o filmare explicită cu aceștia, de pe cerul nopții văzut de la Târgoviște, dar și cu explicații depre fenomen, fiind făcută de Valentin Grigore.

Sateliţii au scopul de a îmbunătăţi calitatea legăturii de internet la nivel mondial.Ei vor alcătui o reţea ce va acoperi întreaga suprafaţă a Pământului, la o înălţime de peste 500 de km.
Sateliţi Starlink, cu o greutate de aproximativ 200 de kilograme, sunt echipaţi cu un panou solarși sunt fabricaţi, lansaţi şi operaţi de SpaceX. După ce sunt eliberaţi în spaţiu, ei urcă uşor, prin mijloace proprii de propulsie, timp de până la patru luni, până când ating orbita lor operaţională aflată la 550 kilometri altitudine.


Sursa foto-postare youtube, sateliți văzuți pe cerul Târgovistei
În ultimele zile, proiectul spectaculos pe cerul nopții, a putut fi vazut si din România, iar explicatiile sau părerile sunt dintre cele mai felurite, în funcție de gradul de cunoaștere al celor ce îi observă.
Valentin Grigore,președinte al Societății Astronomice Române de Metori (SARM), este de părere ca aceștia vor fi o sursă de poluare luminoasă, pentru toată planeta.:
"Până acum m-am abținut să fac capturi cu acești sateliți, ca un protest pentru acest proiect care va distruge astronomia și cerul nopții. Acum am hotărât să-i capturez pentru a atrage atenția că proiectul lui Elon Musk pune în pericol cerul nopții pe toată planeta, inclusiv în zonele unde nu ajunge poluarea luminoasă"
Materialul video poate fi regăsit acesând acest link.
Citește și:
- 21:30 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: "Este o nedreptate periculoasă, atât CCR, cât și CNA conduc România în locul poporului român!”- președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel
- 21:28 - Kanye West, interzis în Marea Britanie din cauza declarațiilor antisemite. Festivalul Wireless, anulat
- 21:08 - A murit Mircea Lucescu. Cariera uriașă a celui mai titrat antrenor român
- 21:02 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: „Un abuz și o nedreptate periculoasă. Ora 20:55, președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel - LIVE TEXT
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News











