În perioada 14-15 iunie 2019 la Pitești, pe stadionul „Nicolae Dobrin” a avut loc Campionatului Național de atletism rezervat tineretului (ediția a 38-a), la care s-a adăugat și cea pentru probele combinate, la aceeași categorie de vârstă (U23).Competiția a fost extrem de dificilă din cauza caniculei. Sportivii dâmbovițeni au obținut trei medalii de bronz la competiție.

FotoStadion „Nicolae Dobrin”, Pitești- concurs atletism

Sursa fotoziarul-arges.ro

Căldura a fost una sufocantă, la Pitești,în cele două zile de concurs fapt ce a obligat organizatorii (Federația Română de Atletism) să amâne startul probelor ,cu câte o oră cel puțin, în fiecare zi de concurs. Chiar și așa s-au înregistrat rezulate de excepție.
Este cazul lui Robert Cristian Breahnă (CS Olimpia-CS Rapid) care s-a impus în finala de la 100 m în 10,54, record național de juniori 1 egalat! Tot o performanță de zile mari a reușit și Samuel Andreas Bucșă (CS Dinamo-CSM Călărași) cu un spectaculos 7,95 m la lungime (PB). Și el tot junior 1!

Sportivii dâmbovițeni au obținut trei medalii de bronz, în probele de alergare de fond. Iată toate rezultatele obținute de atleții dâmbovițeni ( rezultate complete aici)