Chindia Târgoviște a pierdut la limită întâlnirea cu Viitorul Constanța, în etapa a doua a ligii I de fotbal. unicul gol al partidei a fost marcat de Eric de Oliveira, în repriza secundă.

Fototribuna I, stadion „Ilie Oană” Ploiești Chindia-Viitorul 0-1

(sursa– facebook AFC Chindia)

Prima partidă disputată a de Chindia Târgoviște pe teren propriu, dar la Ploiești, în liga secundă, a fost una în care supoerterii târgovișteni au umplut tribuna I a stadionului „Ilie Oană” din Ploiești.Iată echipele de start:

Chindia: Aioani – M. Martac, M. Leca, C. Dinu, R. Neciu – D. Novac – C. Neguț, O. Bic, L. Mihai, Neicuțescu – M. Voduț
Rezerve: D. Moldovan, A. Burlacu, D. Dumitrașcu, A. Dudea, Yameogo, D. Florea, A. Șerban
Antrenor: Viorel Moldovan

Viitorul: Tordai – Boboc, Țîru, V. Ghiță, B. Kuipers – A. Ciobanu, Artean, Tîrcoveanu – Eric, G. Ganea, A. Calcan
Rezerve: Căbuz, Mladen, De Nooijer, Dulca, Ammari, H. Keyta, G. Iancu
Antrenor:Gheorghe Hagi

FotoCristi Neguț după ratarea din minutul 90 +3

Meciul a început în nota de dominare a oaspeților dar primii care au au au ocazia să deschidă scorul au fost jucătorii lui Viorel Moldovan, prin Neguț, ce a trimis mingea în bară, din interiorul suprafeței de 16 metri. Până la pauză, Viitorul a avut mai multe ocazii dar scorul a rămas egal (0-0).

În repriza secundă tot oaspeții au fost cei care au atacat mai mult iar golul a venit normal în poarta lui Aioani, Eric marcând în minutul 54. Până la final, tabela nu s-a mai modificat, în ciuda ratării din minutul lui 90+3 a lui Neguț, astfel că Viitorul acumulează maximul de puncte după două etape, în vreme ce Chindia Târggoviște rămâne cu punctul câștigat în prima etapă la Mediaș.

Viorel Moldovan a declarat că este mulțumit de prestația jucătorilor săi.

„Păcat. Consider că am făcut un joc excelent. Cred că meritam mai mult de la acest meci. Am întâlnit o echipă foarte bună, poate echipa cu cea mai bună dinamică din campionat. Pe atac am fost și noi aproape să marcăm în prima repriză. Nu ne-am destabilizat odată cu primirea golului. Sunt mândru de băieții mei. Sunt convins că vom avea rezultate bune în liga I dacă vom continua așa.”

Publicul târgoviștean (aproximativ 3000 de suporteri) a fost remarcat în mod pozitiv, de toți cei prezenți la meciul de la Ploiești. Eric de Oliveira chiar declarându-se impresionat ,de modul în care târgoviștenii au fost susținuți, pe tot parcursul celor 90 de minute.