După ce a reușit, cu echipa sa, să întoarcă rezultatul în repriza a doua, în partida cu Chindia Târgoviște, antrenorul lui CFR Cluj, Dan Petrescu, a surprins la conferința de presă. După meci, antrenorul campioanei a afirmat  că ar vrea ca CFR-ul să joace precum Chindia, în meciul cu Celtic Glasgow.

Dan Petrescu se gândește doar la partida din turul trei preliminar al Champions League. A demonstrat acest lucru la finalul partide,i pe care CFR-ul a câștigat-o cu 4-1, pe terenul celor de la Chindia Târgoviște. Petrescu a avut numai cuvinte de laudă, la adresa echipei antrenate de fostul său coleg de națională, Viorel Moldovan.

Sursa fotoAFC Chindia Târgoviște, facebook (via Răzvan Păsărică)

Au meritat să conducă. Chindia arată ca o echipă care se poate bate la playoff. Nicio echipă din România nu ne-a făcut atâtea probleme, în acești doi ani de când sunt eu la CFR.

La pauză, am schimbat și sistemul, am jucat 4-4-2. Am anut noroc că a băgat-o George (Țucudean, n.r.). Voiam să-l scot pe Itu din minutul 15. Nu s-a antrenat bine săptămâna aceasta. Nu a jucat până acum în Liga I. Noi trebuie să luăm jucători tineri de echipa națională, nu de la echipa a doua a clubului. Fac un apel către conducere în acest sens. .

Cu Celtic, dacă jucăm cum a facut-o Chindia în prima repriză, avem și noi șansa noastră”, a spus Dan Petrescu la finalul meciului.

Articolul precedentChindia cedează în fața campioanei CFR Cluj și rămâne cu doar 1 punct,după patru etape
Articolul următorSurprinzător! Viorel Moldovan nu exclude o colaborare cu Gigi Becali…la FCSB