Ultimul meci al anului 2018 din  prima ligă de baschet feminin a avut nevoie la Târgoviște, de două reprize de prelungiri, pentru a se stabili câștigătoarea. Gazdele, de la CSM, au reușit, într-un final dramatic, să se impună cu 78-74, în fața celor de la CSM Satu Mare.

Nimic nu lăsa să se întrevadă dramatismul meciului disputat la „Sala Sporturilor” din Târgoviște, în fața a aproximativ 500 de spectatori. Confruntarea a opus, în play-off-ul campionatului primei ligi, ocupanta poziției întâi, CSM Satu Mare (19 puncte), și locul trei din clasament, CSM Târgoviște (16 puncte). În plus, în sezonul regulat, oaspetele, din această partidă, echipa din Satu Mare, au reușit să se impună în ambele confruntări.

Totuși , în confruntarea din 29 decembrie, gazdele au fost cele care au dominat startul de meci, astfel că la pauza mare scorul era de 32-26 pentru gazde.

În sfertul al treilea, echipa din Satu Mare a reușit să se impună categoric (scor 27-10) trecând la conducere.Aproape miraculos gazdele au egalat, cu doar șapte secunde înainte de final, 65-65, astfel intrându-se în prelungiri.

În primul OT a fost rândul oaspetelor din Satu Mare să revină incredibil, egalând cu 17 secunde înainte de finalul reprizei de prelungiri (69-69)

În cel de-al doilea OT, Târgoviștea nu a mai cedat inițiativa și în final s-a impus cu 78-74.

CSM Târgoviște- CSM Satu Mare 78-74 (16-15,16-11,10-27,23-12,13-9)

Cu această victorie CSM Târgoviște acumulează 18 puncte (12 jocuri) și urcă pe poziția a doua a clasamentului, chiar în urma învinsei, CSM Satu Mare (20 puncte-12 jocuri). Campioanele de la Sepsi Sf. Gheorghe ocupă locul trei (18 puncte-10 jocuri)