Actualitate· 1 min citire

Dâmbovița. Zeci de hectare de vegetație, în flăcări

29 oct. 2022, 16:25
Actualizat: 29 oct. 2022, 16:25
Scris de Petcu Marcela

Un puternic incendiu de vegetație a cuprins, sâmbătă după-amiază, o zonă întinsă din satul Priboiu, comuna Tătărani, de pe Valea Dâmboviței.

Un puternic incendiu de vegetație a cuprins, sâmbătă după-amiază, o zonă întinsă din satul Priboiu, comuna Tătărani, de pe Valea Dâmboviței.

Incendiul se manifestă la vegetație uscată și litieră, pe o suprafață de aproximativ 15 hectare.

Intervenția pompierilor este îngreunată de terenul greu accesibil, în pantă, nefiind posibil accesul cu autospeciale de intervenție. Pentru a ajunge către focare, pompierii s-au deplasat pe jos către mai multe laturi ale zonei de ardere, potrivit ISU Dâmbovița.

Pentru stingerea flăcărilor acționează 12 pompieri de la Garda Voinești și de la Detașamentul Târgoviște. Aceștia sunt sprijiniți de voluntari și reprezentanții SVSU din Tătărani.


Sursa: Realitatea de Dambovita

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate