(FOTO)-Puternic incendiu de vegetație în Parcul Cantacuzino, de la Ciocănești, județul Dâmbovița
27 mar. 2020, 19:34
Actualizat: 27 mar. 2020, 17:34

IMG-20200327-WA0011
Scris de Marin Horia
Parcul Cantacuzino se afla pe lista monumentelor istorice
Un puternic incendiu de vegetație, cel mai probabil pus intenționat, a izbucnit în această după amiază în parcul Cantacuzino, situat în comuna dâmbovițeană Ciocănesti. Parcul este considerat monument istoric.
Incendiul de vegetație a izbucnit la orele serii (27 martie). Focul a cuprins vegetația uscată și liziera (doar 4 arbori) în comuna Ciocănesti. La locul incendiului au intervenit pompierii de la G.I Răcari, al ISU Dâmbovița, focul fiind lichidat destul de rapid.
Totuși incendiul a mistuit circa 500 mp de vegetație și patru arbori. Suprafața arsă se află în incinta parcului Cantacuzino de la Ciocănești care este considereat monument istoric, acesta găzduind și fostul castel (ruină) Cantacuzino.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










