Medicul-erou de la Piatra Neamț, confirmat cu Covid-19 în Belgia

Medicul-erou de la Piatra Neamț, confirmat cu Covid-19 în Belgia
Medicul-erou de la Spitalul Județean Neamț a mai fost infectat o dată în luna aprilie
Medicul Cătălin Denciu, cel care a încercat să își salveze pacienții intubați la ATI, infectați cu COVID-19, a fost confirmat la rândul său pozitiv la coronavirus, în urma testului care i-a fost prelevat la sosirea în Belgia, a anunțat ministrul Sănătății Nelu Tătaru, potrivit realitatea.net
Medicul-erou de la Spitalul Județean Neamț a mai fost infectat o dată în luna aprilie, iar după ce s-a vindecat a devenit donator de plasmă.
Nelu Tătaru a mai declarat că existau specialiști buni și în România pentru a-i trata medicului arsurile de gradul 2 și 3 de pe 75% din suprafața corpului, dar că „era puțin mai dificil”, iar autoritățile au vrut să se asigure că doctorului îi vor fi asigurate toate condițiile:
„Avem specialiști buni, cred că era puțin mai dificil, dar ne-am asigurat că există toate condițiile și ne-am asumat un transfer în Belgia”, a declarat Nelu Tătaru, luni seară.
Sursa: Realitatea de Realitatea Medicala
Citește și:
- 21:30 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: "Este o nedreptate periculoasă, atât CCR, cât și CNA conduc România în locul poporului român!”- președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel
- 21:28 - Kanye West, interzis în Marea Britanie din cauza declarațiilor antisemite. Festivalul Wireless, anulat
- 21:08 - A murit Mircea Lucescu. Cariera uriașă a celui mai titrat antrenor român
- 21:02 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: „Un abuz și o nedreptate periculoasă. Ora 20:55, președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel - LIVE TEXT
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News











