OPERAȚIUNEA „ZIUA Z” A POLIȚIEI ROMÂNE: SUTE DE PERCHEZIȚII ȘI 87 DE SUSPECȚI REȚINUȚI PENTRU CRIME GRAVE

OPERAȚIUNEA „ZIUA Z” A POLIȚIEI ROMÂNE: SUTE DE PERCHEZIȚII ȘI 87 DE SUSPECȚI REȚINUȚI PENTRU CRIME GRAVE
Poliția Română a declanșat, săptămâna trecută, o amplă acțiune națională denumită „Ziua Z”, pentru destructurarea unor rețele de criminalitate organizată.
Poliția Română a declanșat, săptămâna trecută, o amplă acțiune națională denumită „Ziua Z”, pentru destructurarea unor rețele de criminalitate organizată. Au fost vizate grupări implicate în trafic de persoane și minori, droguri, pornografie infantilă, înșelăciuni și infracțiuni informatice.
Între 10 și 13 iunie, în colaborare cu DIICOT și Jandarmeria Română, autoritățile au pus în executare peste 260 de mandate de percheziție domiciliară și au emis mai mult de 230 de mandate de aducere. Operațiunea a urmărit obținerea de probe relevante pentru documentarea activităților ilegale desfășurate de membrii acestor rețele.
Ancheta a avut și o componentă internațională, cu sprijinul EUROJUST, fiind efectuate 13 percheziții în Republica Moldova și în Regatul Unit. Astfel, cooperarea transfrontalieră a fost esențială pentru investigarea acestor cazuri de crimă organizată.
În urma descinderilor, polițiștii au descoperit șase kilograme de substanțe psihoactive, două culturi de canabis, heroină, ketamină, 437 de doze de droguri de mare risc, instalații de cultivare, calculatoare, dispozitive de stocare, arme neletale și carduri bancare.
Totodată, au fost aplicate măsuri asigurătorii asupra a nouă autoturisme și sume considerabile de bani: 240.000 de lei, 55.000 de euro și 11.500 de lire sterline, precum și mai multe documente și probe utile anchetei.
După administrarea probelor, procurorii DIICOT au dispus reținerea a 87 de persoane. Dintre acestea, 36 se află în arest preventiv, două în arest la domiciliu, iar alte 30 sunt sub control judiciar, conform deciziilor procurorilor sau instanțelor de judecată.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 10:53 - Incendiu stins la CET Vest, dar cinci autospeciale rămân la fața locului pentru răcire. Ministrul Energiei: "Instalațiile Transelectrica funcționează normal"
- 08:37 - Vreme rece de 1 Mai: temperaturi sub normal și ploi în sud-est. Cum arată prognoza ANM pe 4 săptămâni
- 08:29 - Începe Recensământul General de Circulaţie Rutieră. Ce presupune și care este obiectivul acţiunii
- 08:19 - Noi atacuri cu drone în Ucraina: bilanț tragic în Dnipro și Harkov
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News














