Orbán acuză presiuni din partea Ucrainei: „Mi-au amenințat familia”

Orbán acuză presiuni din partea Ucrainei: „Mi-au amenințat familia”
Premierul Ungariei, Viktor Orbán, a declarat că persoane pe care le-a asociat cu Ucraina ar fi încercat să-i intimideze familia, în contextul tensiunilor tot mai mari dintre cele două state.
Liderul de la Budapesta a afirmat că apropiații săi sunt în siguranță, dar a avertizat că astfel de acțiuni nu pot fi tolerate. „Toată lumea este bine, dar totul are o limită”, a spus Orbán, sugerând că presiunile politice au depășit cadrul disputelor diplomatice.
Declarația vine pe fondul divergențelor dintre Ungaria și Ucraina privind mai multe teme sensibile, inclusiv sprijinul financiar și militar acordat Kievului de către Uniunea Europeană.
Guvernul condus de Viktor Orbán a fost adesea criticat de oficiali europeni pentru pozițiile sale prudente față de ajutorul acordat Ucrainei în războiul cu Rusia. În mai multe rânduri, Budapesta a blocat sau a întârziat decizii la nivel european privind finanțarea sau sancțiunile.
De partea cealaltă, autoritățile ucrainene au respins în trecut acuzațiile de presiuni politice asupra guvernului ungar, iar tensiunile dintre cele două țări rămân ridicate pe fondul divergențelor legate de război și de politica regională.
El a publicat miercuri seara un videoclip în care pretinde că vorbeşte la telefon cu fiicele sale. „Sunt sigur că veţi vedea la ştiri că ucrainenii m-au ameninţat nu numai pe mine, ci şi pe voi”, a spus el, aparent emoţionat. „Copiii şi nepoţii mei... Trebuie să luăm acest lucru în serios, dar nu trebuie să ne fie frică”, le mai spune el.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:26 - Fetiță de 12 ani, înjunghiată cu o șurubelniță pe stradă. Tatăl ei a fost și el lovit
- 20:19 - Anca Alexandrescu: „Doamna Kovesi încearcă să își facă loc în România, pentru că i se va termina mandatul și rămâne fără job”
- 17:06 - Cod galben de ploi și furtuni în mai multe regiuni ale țării
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News













