Târgoviștea a "ratat" un titlu mondial. Zoran Terzic, fost antrenor la CSM, a câștigat laurii mondiali, la volei feminin
Târgoviștea s-ar fi putut mândri în aceste zile cu un titlu mondial, la un sport de echipă, o performanță unică în istoria sportului dâmbovițean."Ratarea" nu este una ce ar fi putut fi consemnată pe terenul de sport, ci mai curând pe banca tehnică.

Zoran Terzic,fostul antrenor al echipei de volei feminin CSM Târgoviște (în 2016), a câștigat, în urmă cu două zile, titlul mondial la volei feminin, cu naționala Serbiei.
Serbia -Italia 3-2 (în finala de la Yokohama, Japonia)
Terzic a activat la Târgoviște, ca antrenor principal, doar câteva luni,acesta părăsind echipa după ratarea câștigării campionatului, ediția 2015-2016.
Zoran Terzic a avut, în echipa campionă mondială, în Japonia, două jucătoare ce activează în campionatul românesc: Maja Aleksici (Volei Alba Blaj) și Teodora Pusici (UVT Agroland Timișoara).
Terzic este considerat principalul artizan al titlului obținut de Serbia. Tehnicianul sârb a antrenat, după despărțirea de CSM Târgoviște, și în paralel cu echipa națională a Serbiei, echipele de club: Volero Zurich (2016-2017),Dinamo Moscova (2017-2018) și Fenerbahce SK (2018-)
Citește și:
- 19:33 - Cristian Chivu, desemnat antrenorul sezonului în Serie A după ce a câștigat eventul cu Inter Milano
- 14:31 - Final de eră la Manchester City. Pep Guardiola pleacă după 10 ani și 20 de trofee cucerite
- 12:40 - Surprize majore în lotul Angliei pentru Mondiale. Tuchel lasă în afară nume importante și mizează pe decizii neașteptate
- 10:50 - Gigi Becali, atac la Valeriu Iftime după declarațiile despre FCSB: „Întrebați-l înainte cât a băut”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News














