Meci de totul sau nimic pentru Chindia Târgoviște în liga I de fotbal. Echipa lui Viorel Moldovan a întâlnit la Ploiești, pe „Ilie Oană”, Politehnica Iași, în etapa a 20-a a ligii I de fotbal. Târgoviștenii au câștigat la limită o partidă în care au fost conduși cu 1-0.

Echipa lui Viorel Moldovan a venit pentru partida de la Ploiești hotărâtă să spele rușinea ultimelor etape, în care, în doar trei meciuri, a încasat 13 goluri și nu a obținut niciun punct.

Cele două echipe au început în următoarele formule:

Chindia: Aioani – Martac, Leca, Benga, Dumitraşcu – Novac – D. Florea, Cherchez, Bic, Neguț – Dumiter
Rezerve: D. Moldovan, Negrea, Ivancic, L. Mihai, Yameogo, Dudea, Raţă
Antrenor: Viorel Moldovan

Poli Iași: Rusu – Onea, Frăsinescu, Breeveld, A. Radu – Loshaj, Passaglia – Almada, I. Cristea, Bîrnoi – An. Cristea
Rezerve: Târnovan, Cabral, S. Șerban, Popadiuc, Horşia, Bălan, Diallo
Antrenor: Mihai Teja

Prima repriză

Imagine

Gol Platini (min.47)

Deși gazdele au afirmat că vor să chimbe impresia generală, din ultimele meciuri, partida de la Ploiești, contra Iașului, a părut să fie „croită” după același tipar cu care obișnuiseră băieții lui Moldovan. În sensul în care Chindia a părut o echipă amorțită, incapabilă să puună probleme. Cu toate acestea, oaspeții nu au părut dornici să își asume foarte multe riscuri. După minutul 30 însă oaspeții nu au mai părăsit jumătatea Chindiei, și doar intervențiile lui Aioani, la șuturile lui Platini sau Cristea au făcut ca tabela să rămână imaculată. Scor la pauză Chindia-Poli  0-0.

Repriza a doua

Imagine

Goool, Cherchez!

Cea de-a doua jumătate a meciului a început extrem de abrubt cu oaspeții dominând ca și la finalul primei reprize, iar Platini (min.47) a reluat din 10 m o centrare venită de la un coechipier, după ce în prealabil făcuse un stop pe piept. Șutul din cădere al atacantului ieșean a făcut ca tabela să se modifice (0-1).

A fost semnalul de trezire pentru Chindia, ce imediat după gol a părut o altă echipă. Gazdele s-au aruncat în atac, iar rezultatul a venit rapid. La o centrare în careul oaspeților Daniel Florea rămas singur a trimis din voleu direct în poartă (min.59). Asaltul gazdelor a continuat, iar introducerea lui Yameogo s-a dovedit de bun augur. Jucătorul de culoare a reușit să-i paseze lui Cherchez (min.63) care s-a descurcat excelent între fundașii adverși la 16 m și a trimis mingea pe lângă poartarul oaspeților (2-1). Ambele echipe au continuat să aibă ocazii, dar până la final nu s- mai marcat.

Scor final : Chindia Târgoviște- Poli Iași 2-1 (0-0)

Cu această victorie Chindia acumulează 20 de puncte și urcă o poziție în clasament, peste Academica Clinceni.

Articolul precedentMeci dramatic și la baschet, la Târgoviște,pierdut de gazde în ultimele secunde. CSM Târgoviște-CSU Brașov 72-75
Articolul următorBărbat înjunghiat în gât, pe fondul consumului de alcool, la Potlogi, în Dâmbovița, de un tânăr de 23 de ani