Jucătoarea târgovișteană de tenis a fost nevoită să se retragă din turneul de la Limoges (Franța) în partida din sferturile de finală disputată în compania americancei Nicole Gibbs. Sorana a acuzat probleme fizice și s-a retras la scorul de 1-1 la seturi.

Imagine

sursa foto-wtatennis.com

Partida dintre Sorana Cîrstea (nr.74 WTA) și Nicole Gibbs (nr.142 WTA), jucătoare venită din calificări, a început foarte bine, pentru sportiva din Târgoviște, ce și-a adjudecat primul set cu scorul de 6/3, reușind un break la singura oportunitate avută, în setul inaugural.

În setul al doilea cea care a avut câștig de cauză a fost N.Gibbs, ce s-a impus tot cu 6/3.

Imagine

Sorana a ales să se retragă în acest punct al meciului, chiar înaintea startului setului decisiv, acuzând probleme fizice.

Și cea de-a doua româncă calificată în sferturile de finală, de turneul de la Limoges (ITF), Ana Bogdan, a ratat șansa de a accede în semifinalele competiției, fiind învinsă de rusoaica E.Alexandrova (6/4,6/2), jucătoarea ce este cap de serie nr. 1, la acest turneu, și care a învins-o în primul tur și pe Monica Niculescu.

Alexandrova o va întâlni pe Nicole Gibbs în una dintre semifinalele turneului francez.