A fost iar cutremur,în România. Mișcare pământului a fost de "doar" 2,9 grade. Vezi statistica seismelor din 2019

cutremur 23 oct
A fost din nou cutremur în România. pământul s-a mișcat în noaptea de 22-23 octombrie 2019, în jurul orei 3.30, în zona seismică Vrancea. Cutremurul de 2,9 grade a fost catalogat ca unul minor de specialiștii de la INFP.
Cutremurul ,conform celor de la Institutul Național de Fizica Pământului (INFP), s-a produs la ora 3.30, în județul Buzău.
Conform INFP:

"În ziua de 23 Octombrie 2019 la ora 03:30:04 (ora locală a României) s-a produs în ZONA SEISMICA VRANCEA, BUZAU un cutremur cu magnitudinea ml 2.9, la adâncimea de 92km.
Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 71km E de Brasov, 73km NE de Ploiesti, 119km V de Braila, 120km S de Bacau, 121km V de Galati, 124km N de Bucuresti, 148km NE de Pitesti, 185km E de Sibiu, 189km N de Ruse, 201km SV de Iasi"
Seismul este considerat unul minor, de către cei de la INFP, acesta nefiind simțit decât local.

Sursa foto- INFP
În zilelele de 22 octombrie (3,0 grade), 20 octombrie (2,3 grade), 18 octombrie (2,8 și 2,9 grade) și 17 octombrie( 3,2 grade), alte mișcări ale scoarței s-au produs în zona seismică Vrancea, activitatea fiind deosebit de intensă în această perioadă.

Pe parcursul anului 2019, în zona seismică Vrancea, s-au produs 12 seisme cu magnitudini cuprinse între 4,0 și 4,5 grade (n.m. se emit rapoarte speciale pentru cutremure de peste 4 grade). Doar unul dintre acestea (3 septembrie 2019, 4,5 grade magnitudine) a fost resimțit în județul Dâmbovița. Nu a produs pagube.
În 2018 cele mai puternic cutremur, din zona seismică Vrancea, a avut loc în data de 28 octombrie și a avut o magnitudine de 5,8 grade. Cutremurul a fost resimțit în toată țara și chiar și în țările învecinate României.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:07 - Secția de Pediatrie a spitalului din Mangalia, ÎNCHISĂ după ce singurul medic și‑a luat concediu prelungit. Părinții revoltați cer găsirea unei soluții
- 19:35 - Ministrul Sănătății, după moartea la școală a adolescentului din Bacău: „Nu apăr pe nimeni. Posibile greșeli, dacă s-a greșit vor fi sancțiuni”
- 18:47 - Scandal uriaș la AJVPS Vâlcea. Acuzații de abuzuri, intimidări, braconaj, sclavagism și afaceri cu hrana animalelor - DOCUMENTE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News














