ANGAJAȚII CASELOR DE PENSII, PROTEST FAȚĂ DE MĂSURILE GUVERNULUI

ANGAJAȚII CASELOR DE PENSII, PROTEST FAȚĂ DE MĂSURILE GUVERNULUI
Joi, 4 iulie 2025, protest față de deciziile considerate inechitabile luate de Guvern fără consultarea partenerilor sociali.
Federația Națională Solidaritatea Socială a Muncii, afiliată la Blocul Național Sindical (BNS), care reprezintă angajații din Casele de Pensii, a declanșat joi, 4 iulie 2025, un protest față de deciziile considerate inechitabile luate de Guvern fără consultarea partenerilor sociali.
„Această formă de reacție este una legitimă și solidară în fața măsurilor cu impact major asupra angajaților, adoptate fără dialog real și fără transparență”, transmite federația.
Sindicaliștii acuză lipsa unui dialog social constant, absența unei analize de impact și netransparența procesului decizional. Unul dintre principalele motive de nemulțumire este plafonarea sporului pentru condiții vătămătoare, pe care aceștia o consideră un afront adus celor care lucrează în condiții dificile și care asigură funcționarea caselor de pensii.
„Sporul nu este un privilegiu, ci o compensație legală pentru munca desfășurată în condiții ce pot afecta sănătatea angajaților”, susțin protestatarii.
Federația solicită Guvernului realizarea unei analize riguroase a activității instituțiilor publice înainte de adoptarea oricărei măsuri care afectează personalul.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
- 14:57 - România sub zăpezi. Intervenții de urgență în 7 județe pentru salvarea persoanelor înzăpezite și refacerea rețelei electrice
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News











