Advertising
România lansează Orchestra Mondială a Păcii: inițiativa lui Nicolae Voiculeț transformă muzica într-un mesaj global de unitate

Nicolae Voiculeț
Scris de Realitatea de Dambovita Publicat: 22 mar. 2026, 17:09
România devine, pe 5 aprilie 2026, scena unui proiect artistic cu o puternică încărcătură simbolică: lansarea Orchestrei Mondiale a Păcii, o inițiativă semnată de Nicolae Voiculeț. Evenimentul va avea loc în cadrul Parlamentul României, în Sala C.A. Rosetti, și promite să fie mai mult decât un simplu concert: o declarație artistică despre unitate și pace într-o lume marcată de conflicte.
Citește și
- 15:50Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 12:21Caz cutremurător în Italia: mamă și fiică româncă, găsite moarte într-un apartament din Torino
- 11:05Subiecte la Evaluarea Națională 2026: elevii ar fi avut texte literare și cerință de rezumat la română
- 10:25Călătorie de coșmar spre Varna și Istanbul: trenul plecat din București a mers 115 kilometri în șase ore. Locomotiva a luat foc
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News


























